Bilancování nad rokem 2018

Opět máme před sebou Nový rok, tak si dovolujeme trochu shrnout loňské dění v pivovarnictví a hlavně na BeerWeb.cz.

bilance-rok-2018-na-beerweb

 
 

Drobné úpravy:

Mírně jsme upravili stupnici hodnocení piva, aby se více přiblížila světovému standardu. Od té doby si zatím myslíme, že to už lépe nejde.

Pivní styly jsme doplnili o nové údaje barvy piva a způsob servírování (druhy sklenic, servírovací teploty). Kdo si o pivních stylech chce přečíst moře informací, může v sekci o pivu.

NEIPA

neipa-vzhled

Nadšencům pivních stylů jsme objasnili název piva NEIPA a tak trochu jsme zklamali všechny, kteří toto pivo měli za nový pivní styl. V českém znění je naše definice tohoto názvu zatím ojedinělá. Kdo se chce o pivu NEIPA dodatečně dozvědět více, může se věnovat našemu článku v archivu.

Kalendář

Kalendář pivních akcí v roce rok 2018 praskal ve švech. V letní sezóně 2018 jsme evidovali přes 200 pivních akcí u nás i na Slovensku. Celkem jsme za uplynulý rok 2018 evidovali skoro tři stovky pivních akcí. Při této příležitosti připomínáme všem organizátorům, že i oni si na BeerWeb mohou svojí pivní akci snadno přidat do přehledu a lákat tak více svých návštěvníků.

Hospody

Před letní sezónou jsme na BeerWeb přidali evidenci hospod! V naší nové pivní mapě najdeš všemožné pivní podniky. Ty dělíme na tři základní kategorie: pivotéky (alias shopy s pípou nebo bez), restaurace (alias gastronomické podniky) a pivnice (alias pivní bary, pivnice apod.). Aby toho nebylo málo, každý podnik nese jedno ze známých označení z hodnocení piva: no name, ráj pivaře, pod komínem (pivovarská hospoda). Krom toho, že lze do podniku vstoupit a hodnotit konkrétní pivo v konkrétním podniku, lze hodnotit nebo recenzovat i samotný podnik! O nové funkci se blíže dočteš z našeho článku v archivu.

vyzva-pridej-podnik

Každý uživatel opět může snadno přidat svůj oblíbený podnik.

Záhy došlo i k vylepšení mapy podniků. Mapa podniků dostala jednoduchý filtr zobrazování dle druhu podniků. Díky grafice každý přihlášený navíc v mapě vidí, zda již v podniku byl.

nahled-mapa-podniky

Razítka

Zavedli jsme nová razítka. Nově přidané profily (pivovar, hospoda, pivo) mají razítko NEW, uzavřené pivovary mají razítko CLOSED a redakční recenze piva je označena DEGUSTATION.

nahled-razitko-degustace

Návštěvníkům razítka pomohou k lepší orientaci.

Perličky 2018

- Počet minipivovarů v ČR v roce 2018 přesáhl hranici 400, což byl počet pivovarů v předválečném období druhé světové války. Ke konci roku 2018 evidujeme na BeerWeb 535 pivovarů včetně 66 létajících a 47 velkých, přes 4,5 tisíce piv české produkce a skoro 15 tisíc hodnocení piva našimi uživateli. V žebříčku pivovarů je již 33 pivovarů s více jak stovkou hodnocení. Za to děkujeme našim pilným uživatelům.

- Ze zhruba deseti zavřených pivovarů za rok 2018 nejvíce oplakáváme šalvějem ochucený Salvia Stout 14° z pražského pivovaru U Dobřenských, který je dle informací z provozních důvodů uzavřen do odvolání. Salvia Stout 14° s hodnocením 9,5 patřil k tomu nejlepšímu z produkce ČR. Tak doufáme, že provozní záležitosti pivovaru budou brzy vyřešeny.

- Náš nejvýkonnější uživatel prolomil ve svém seznamu hranici 3 tisíce hodnocených piv. O koho se jedná, uvidí jen přihlášení uživatelé. Redakce BeerWeb tímto dotyčného uživatele srdečně zdraví ;- )

- Nová Norma označování piva v ČR byla již nějakou dobu odbornou veřejností očekávána. Staré znění normy bylo pro spotřebitele zmatečné a Česká republika byla za sporné označování piva terčem posměchu. Nově jsou jedenáctistupňová a dvanáctistupňová piva svrchně kvašená označována jako plná a piva od stupňovitosti 13° a více jsou označována jako piva silná. Nová norma sice stále zůstala zmetkem, alespoň opravila hrubou a tolik přetřásanou chybu. Jen se bojíme, aby si laická veřejnost nevypěstovala návyk označovat jako plná piva veškerá piva s vysokou hořkostí.

ilustrace-pivo-dle-nove-vyhlasky

- V závěru loňského roku v médiích proběhla zpráva s omluvou Plzeňského Prazdroje, že v pivu Pilsner Urquell se objevily kvasnice. Tato otřesná událost pobavila celou naší redakci a širokou odbornou veřejnost také.

- Počet návštěv a počet uživatelů BeerWeb meziročně stoupl o více než 10%. Již druhým rokem nás tedy čte přes 100 tisíc uživatelů ročně.

- Loňské léto američtí archeologové objevili 13 tisíc let starý pivovar na území dnešní Izraele. Znovu tím badatelé posunuli oficiální hranici stáří piva. Opět se pivo pere o své prvenství s chlebem. Co myslíte? Bylo dříve vejce nebo slepice?

- Aniž bychom v současnosti znali loňské výsledky celosvětové spotřeby piva, opět nepochybujeme o tom, že stále vedeme celosvětový žebříček v počtu vypitých piv na obyvatele. Nově jsme se však loni dozvěděli, že v množství čistého alkoholu 13,7 l na hlavu jsme ze 196 zemí světa na úctyhodném pátém místě. Litevci jsou v pití alkoholu jedničkou. Největší pijani na světě jsou obecně vyhodnoceni Východoevropané.

BeerWebácký vítěz 2018

Za naší redakci tímto příležitostně a zcela mimořádně vyhlašujeme na stránkách BeerWeb absolutního vítěze roku 2018 v českém pivovarství. Tím vítězem je pro nás novopečený pivovar Cobolis, Praha. Vítězem je pivovar Cobolis hlavně díky sympatickým vkročením na trh, od počátku vysoce nastavenou laťkou kvality piva, technologickým objektem pivovaru a přilehlou pivovarskou restaurací i po stránce gastronomické. V neposlední řadě si ceníme otevřenosti a vstřícnosti značky Cobolis, za kterou stojí Pavel Palouš, který byl jistě po právu zvolen radou SPP sládkem roku 2018. Gratulujeme!

logo-vitez-cobolis

Pivovaru Cobolis a Pavlu Paloušovi se budeme brzy věnovat v samostatném článku.

Tak na zdraví v Novém roce a Dej Bůh štěstí.

autor: redakce BeerWeb

Diskuze

Pozdrav
6. 1. 2019 20:00:21
Taky vás zdravím, kluci a díky za pochvalu :-) Jsme spokojeni, jak to děláte a my se také snažíme! Trochu ještě zlepším propagaci i na svém webu, 100 tisíc lidí není špatný, ale na můj web přišlo letos 480 tisíc lidí, tak to ještě zlepšíme! Krásný nový rok a samé skvělé pivní zážitky! Ahoj Ag
Nově na BeerWeb 
komentář: pivovar
anonym
Proud, Plzeň
Jo a proud obráceně je “duorp”…
komentář: pivovar
anonym
Proud, Plzeň
Ve srovnání s jinými pivy je to “vodička”. Nechápu, jak se to může jmenovat ležák…
hodnocení: pivo
hodnocení: pivo
Welzl Bitter 12°
Vcelku dobře pitelný ležák chmelové vůně i střední hořkosti
recenze: pivo
Welzl 11°
Dobrý ležák s krémovou pěnou středním řízem i pitelností. Vů ...
hodnocení: pivo
hodnocení: podnik
pivnice Pivovar Welzl, Zábřeh
Na pivovarskou hospodu je to velké zklamání výběr ze čtyř dr ...
nový pivovar
hodnocení: podnik
Beertime, Praha
Ochutnáno: 42 druhů piv (6 x návštěva )(2021)(2022)(2023)(2024)
hodnocení: podnik
Andělský pivovar
Ochutnáno: 8 druhů piv (4 x návštěva)(2021)(2023)(2024)
recenze: pivo
Benedict tmavý ležák 11°
Pivo cítiť jemne za kávou a chuť je dosť drsná. Celkovo ochutnať treba ale mňa neoslovilo.
recenze: pivo
Litovel Kvasničák
Zlatavá barva bohatá krémová pěna která kroužkuje a zůstává ...
nový podnik: restaurace
komentář: pivovar
anonym
Proud, Plzeň
Ochutnaly jsme s kamaradkami nový ležák Proud. Určitě vtipné ...
komentář: pivo
anonym
Opočenský Baron Vilémovo dělo 12°
Ochutnáno na zámku i v pivovaru kde mají skvělé letní poseze ...
komentář: podnik
anonym
Pivovarská restaurace Ježek, Jihlava
Doporučuji, výborná kuchyně, milá obsluha????????????
nový podnik: restaurace