Den českého piva se blíží!

Dne 27. září, v předvečer svátku Svatého Václava se bude konat již druhý ročník nové české tradice: oslava českého piva. Této akce se letos zúčastní více než 4000 restaurací a desítky pivovarů po celé ČR. Restaurace ve spolupráci s pivovary nabídnou svým hostům speciální menu či ochutnávky netradičních piv. Vybrané podniky navštíví také místní sládci.

ťuknutí dvěma půllitry
 
 

Akce je pořádána Českým svazem pivovarů a sladoven (ČSPS). Jeho ambicí je připomenout českou pivovarskou tradici, iniciovat hrdost k českému pivu, nalákat veřejnost k oslavě tohoto nového pivního svátku a posílit konzumaci v restauračních zařízeních (on-trade). Vybraná restaurační zařízení nabídnou hostům speciální nabídky vytvořené právě pro tuto příležitost. Může se jednat o speciální pivní menu, ochutnávku netradičních piv či pivní degustační menu.

V dlouhodobém horizontu je cílem Českého svazu pivovarů a sladoven vybudovat celonárodní tradici oslav Dne českého piva. 27. září se tak stane celonárodním svátkem připomínajícím a oslavujícím to nejlepší z české pivní tradice i současnosti oboru pivovarnictví.

Při loňském premiérovém ročníku se pivovarníci inspirovali mimo jiné u vinařů, jejichž Svatomartinské víno a s ním spojené gastronomické akce mají marketingový úspěch. Inspiraci hledali také v zahraničí, například v Irsku a tamním svátku svatého Patrika, který je spojen také s konzumací piva.

Český svaz pivovarů a sladoven sdružuje pivovary, sladovny a další instituce, které se přímo či nepřímo podílejí na výrobě piva v České republice. Svaz navazuje na dlouhou tradici, jejíž počátky spadají do druhé poloviny 19. století. V té době jsou na našem území zakládány první profesní pivovarské a sladařské organizace. Současná podoba svazu pochází z roku 1991, kdy se podařilo profesní organizaci pivovarníků a sladovníků obnovit. V současnosti svaz sdružuje 23 pivovarských společností, 7 sladoven a 19 přispívajících členů. Hlavním cílem svazu je prosazování a obhajování práv a společných zájmů svých členů. Podporuje rozvoj aktivit, které přispívají k řádnému provozování předmětu činnosti členů, zajišťuje kontakty s legislativními orgány a příslušnými orgány státní správy. Svaz zastupuje zájmy svých členů i na mezinárodním poli v pivovarských a sladařských institucích a organizacích.

Diskuze

RE:?
28. 9. 2014 23:57:06
díky, hned se na ní mrknu
RE:?
26. 9. 2014 22:19:51
Nedívej se na tok tak hnědě! Prej má bejt na Václava naraženej speciál pro tydle slavnosti: Gambrinus - První chmel (přichmeleno z čerstvě načesanýho chmele Sládek)
Nejlepší akce
25. 9. 2014 18:45:22
Nejlepší akcí bude otevření pivovárku v Malešicích v Praze.
Nově na BeerWeb 
hodnocení: pivo
Prácheňský vlk 11°
Z Horažďovic mi kamarád přivezl petku této jedenáctky, nevěd ...
hodnocení: pivo
Konrad Červený Král 12°
Tady se červenou řepou opravdu nešetřilo, barva výrazně rubí ...
hodnocení: pivo
nový pivovar
hodnocení: podnik
BeerGeek Bar, Praha
Ochutnáno: 174 druhů piv (13 x návštěva)(2020)(2022)(2023)(2024)(2025)
hodnocení: podnik
NAPALMĚ, pivní bar, Praha
Ochutnáno: 8 druhů piv (2025)
recenze: pivo
Specjal Jasny Pelny
balení láhev, ubráno na alkoholu, nyní 5,6 %, rozhodně to ne ...
recenze: pivo
Hřebec Winter IPA 13°
Parádní Winter IPA, čiré zlaté barvy s bohatou pěnou, středn ...
recenze: pivo
Sibeeria Snowtown 16° NEIPA
Výborná sněhová NEIPA s jemnou zakaleností, krémovou stabiln ...
komentář: pivo
Chříčský ležák
Zveme vás, abyste unikli každodennímu shonu a dopřáli si ero ...
komentář: pivo
Chříčský ležák
Zdravíme! Zveme vás, abyste unikli každodennímu shonu a dopř ...
komentář: pivo
anonym
Staročech Premium
Lepší si připlatit za dobré pivo, než se trávit za pár korun takovou s*ačkou.
komentář: pivovar
anonym
Plzeňský Prazdroj
Vaše pivo je fajn a vždycky mi chutnalo pak mi jednou přišlo ...
hodnocení: podnik
Kolínská bouda
Navštíveno v 12/25