7. ročník Slunce ve skle 2014

region:Plzeňský kraj

Jeden z vrcholů letošní pivní sezóny v Plzeňském kraji je za námi. Slunce ve skle svítilo ten den sice jen ve skle, ale věrnost pivních nadšenců to neovlivnilo. Letos se konal již sedmý ročník tohoto oblíbeného pivovarského svátku. Magazín Finantial Times tuto akci dokonce zařadil mezi pět nejlepších pivních festivalů v Evropě.

festival minipivovarů slunce ve skle
 
 

Cestu do pivovaru Purkmistr v plzeňských Černicích si v sobotu 20. září opět našlo několik tisíc návštěvníků. Letos se představilo přes 70 pivovarů, což je opět nový rekord. Naraženo bylo přes dvě stě druhů čepovaných piv. Dle vyjádření pořadatelů je toto číslo absolutní kapacitní možnost celého stávajícího areálu. Letos dostaly přednost především nové pivovary a konkrétně i ty, které ještě neměly příležitost na vlastní prezentaci. Úplných nováčků se zde zúčastnilo hned čtrnáct. Již počtvrté se v Plzni prezentoval také pivovar z Vietnamu, poprvé dorazili pivovarníci ze Zwieselu a bylo možné ochutnat i piva ze Skotska či USA.

Vysoká návštěvnost plzeňského festivalu odráží současný boom českých minipivovarů, který v Evropě nemá obdoby. V průměru každý týden je v ČR otevřen nový pivovar! Festival minipivovarů takového charakteru jako v Černicích u nás v ČR zatím není. Podobná akce se již podruhé konala na Pražském hradě, ale s tím rozdílem, že účastnit se ho mohou pouze ty minipivovary, které jsou členy Svazu minipivovarů Čech a Moravy. Těch je však jen okolo osmdesáti. Na festival Slunce ve skle mají naopak přístup i minipivovary, které ve svazu nejsou.

Samozřejmě, ochutnat všechna naražená piva na jednom místě během jednoho dne nelze, ale díky speciálním decilitrovým skleničkám se o to bylo možné alespoň trochu pokusit. Festivalová degustační sklenka s logem pivního festivalu byla k zakoupení téměř na každém kroku. U jednotlivých stánků pivovarníci čepovali tuto míru bez mrknutí oka. Na určených místech bylo i možné si degustační skleničku vymýt čistou vodou. To vše pro komfort a spokojenost návštěvníka!

Pro příští ročník by se nejspíše návštěvníkům přímo na festivalu hodily informační tabule s rozmístěním jednotlivých pivovarů na ploše. Pro letošní akci pořadatel poskytl ke stažení na svých stránkách barevný dokument, ale pro účel hledání konkrétního pivovaru byl nedostatečný. Pivovaru Purkmistr však lze pochválit za jeho příležitostnou, festivalovou, nakuřovanou patnáctku, která se čepovala ze samospádového soudku. Byla silně kvasnicová, příjemně uzená a dobře pitelná.

Diskuze

natřískanost
3. 10. 2014 20:22:55
Je fakt, že to tam už je pokaždý děsně natřískaný. Dokonce i MHDéčko do Černic je vopruz. Měli by to popostrčit na náměstí v Plzni a byla by to pohoda. Můžou tám narvat 10 tisíc lidí a 100 pivovarů.
skleničky
3. 10. 2014 14:59:07
Festival byl parádní. Velmi jsem ocenil možnost koupě osminkový skleničky, která poslouží jako hezký suvenýr. Pro degustace to byla ideální míra. Jediné co z menšího objemu sklenice člověk nepozná, jestli by to pivko mohl pít celý večer.
Nově na BeerWeb 
hodnocení: pivo
Necta Necta - NEIPA 13°
Ochutnáno - Beertime.pub - Praha (2023)
hodnocení: pivo
Idaho Haze - NEIPA 13°
Ochutnáno - Beertime.pub - Praha (2023)
hodnocení: pivo
Non-alcoholic Hazy IPA
Ochutnáno - Beertime.pub - Praha (2023)
recenze: pivo
Samson tmavý ležák 11°
Tmavé pivo karamelovo-kávové chuti. Chuť spíše sladší, hořk ...
nový pivovar
komentář: pivo
anonym
Kalich 11°
Ochutnáno restaurace Bremen Jirkov. Velmi dobré
komentář: pivo
anonym
Aero Bravo 12° APA
Barva 8,5.. Vůně 8, pitelnost 7,5. Celkově 8/10. Hořká hut ...
recenze: pivo
Shovel světlé 12°
Podobná nepříjemná travní pachuť jako u jedenáctky, ale naví ...
recenze: pivo
Scat světlé 11°
Poměrně dost tmavá světlá jedenáctka, lehce pražené tóny jso ...
nový podnik: restaurace
hodnocení: podnik
Stračena Pub
Ochutnáno: 7 druhů piv (4 x návštěva)(2022)(2023)
hodnocení: podnik
Barunka Speciál Bar, Ostrava
Ochutnáno: 18 druhů piv (6 x návštěva)(2022)(2023)
hodnocení: podnik
Psí kusy - HoppyDog pub, Ostrava
Ochutnáno: 52 druhů piv (19 x návštěva)(2019)(2020)(2023)
komentář: pivovar
anonym
Dědkův mlýn, Unhošť
Chuť shnilého ovoce, podivně máslová, letělo rovnou do výlevky
komentář: pivovar
anonym
Agent, Olešnice
Pivovar vaří dle mého názoru průměrné pivo, obsluha zákazník ...
nový podnik: pivotéka
nový podnik: pivnice