V třetím dílu našeho letního turistického seriálu nás vítá Třeboň v Jihočeském kraji. Tento „rybníkářský“ kraj také nabízí lázně a nemálo cenných a chráněných architektonických památek a také jeden z nejstarších pivovarů.
Třeboň je město ležící asi v polovině cesty mezi Českými Budějovicemi a Jindřichovým Hradcem. Krajina okolo Třeboně je poseta mnoha rybníky. Asi málokde najdeme tolik rybníků na tak malém území. Třeboňsko pokrývá okolo 500 rybníků, z nichž většina byla vybudována v 16. století mistry rybníkářství - Štěpánkem Netolickým, Jakubem Krčínem z Jelčan a Sedlčan a Mikulášem Ruthardem z Malešova. V odkazu rybníkářských mistrů pokračují v Třeboni dosud, sídlí zde Střední škola rybářská a vodohospodářská Jakuba Krčína, jedna ze tří rybářských středních škol v ČR, a největší producent sladkovodních ryb v Evropě, Rybářství Třeboň a.s. Nejznámějšími rybníky Třeboňska jsou Rožmberk (největší rybník v ČR o rozloze vodní hladiny 489 ha) a Svět, který je součástí Třeboně. Chcete obejít celý Svět za jeden den? V Třeboni můžete. Kolem rybníku vede naučná stezka s atraktivní zastávkou u turisticky oblíbené Schwarzenberské hrobky.
Třeboň si spojujeme také s lázeňstvím, které má ve městě dlouhodletou tradici. Třeboňská pánev patří mezi nejbohatší naleziště rašeliny a slatiny u nás. Na Třeboňsku se těží speciální slatina s obsahem minerálů pyritu a markazitu. Slatinné zábaly a koupele působí příznivě především při léčbě nemocí pohybového aparátu. Právě hojné zásoby slatiny z rašelinišť vedly v 80. letech 19. století k založení třeboňské lázeňské tradice. Dnešní Bertiny lázně byly vystavěny v letech 1881-1883. Dnes se zde léčí především bolesti páteře a kloubů, pooperační a poúrazové stavy a revmatická onemocnění. Nový lázeňský komplex, dnes Lázně Aurora, se nachází za severní hrází rybníka Svět, v klidné okrajové části Třeboně. Centrum je v provozu od roku 1975. V letech 1990 až 1995 se nazývalo ÚLHP lázně Třeboň (Ústav léčby hybných poruch).
Město Třeboň je významnou památkovou a přírodní rezervací. Širší centrum města, zahrnující historickou část místní části Třeboň I, ale i část území pod Světskou hrází, patřící do městské části Třeboň II, je městskou památkovou rezervací. Bývalý Augustiniánský klášter je perlou jihočeské gotiky. Krajina je chráněnou krajinnou oblastí Třeboňsko a Biosférickou rezervací Unesco.
Zámek Třeboň
Neodmyslitelnou součástí Třeboně je honosný renesanční zámek, rozkládající se na jihozápadní straně historického centra města. Státní zámek Třeboň je pravděpodobně pátým největším areálem tohoto typu v České republice (po Pražském hradu, zámcích v Českém Krumlově a v Jaroměřicích nad Rokytnou, a po Lednicko-Valtickém areálu). Sídlí zde Státní oblastní archiv s působností pro celý Jihočeský kraj.
Od roku 1366 patřila Třeboň šlechtickému rodu Rožmberků, kteří městu a jeho širokému okolí dopřáli náležitý rozvoj. K přestavbě hradu na renesanční zámek došlo za Viléma z Rožmberka v letech 1565-1575. Jedním z důvodů náročné přestavby byl požár, který zachvátil město společně s hradem v roce 1562. Po smrti posledního Rožmberka (1611) zdědili zámek Švamberkové, kteří přišli o většinu majetku po osudové bitvě na Bílé hoře. Třeboňské panství zkonfiskoval pro svoji rodinu císař Ferdinand II.
Rozvoj panství a stavební činnost na zámku opět ožila až s novými majiteli, kterými se stali v roce 1660 Schwarzenbergové, starobylý německý rod. Knížecí rod Schwarzenbergů vlastnil zámek až do roku 1940, kdy jej zabralo gestapo. Počátkem dvacátých let, po první pozemkové reformě, Schwarzenbergové zámek opustili a poté sloužil po několik let jako hotelové zařízení. Po válce roku 1945 byla na zámek dosazena Národní správa a v roce 1947 byl zámek zestátněn zvláštním zákonem Lex Schwarzenberg, stejně jako Hluboká, Krumlov aj.
Na zámku na Vás čekají tři prohlídkové trasy, A - Rožmberské renesanční interiéry, B – Soukromá schwarzenberská apartmá a C – Konírna, psí kuchyně, kasematy. Trasa C je přístupná pouze v červenci a srpnu.
Schwarzenberská hrobka
Samotná hrobka se nachází 1,5 km od Třeboně v anglickém parku na jižní straně rybníka Svět. Hrobku nechala postavit kněžna Eleonora ze Schwarzenbergu, rozená z Liechtensteinu, s manželem Janem Adolfem II. Schwarzenbergem. Před stavbou hrobky byli od roku 1784 příslušníci hlavní větve schwarzenberského rodu pohřbíváni ve hřbitovním kostelíku sv. Jiljí v Domaníně (na okraji parku), který už nevyhovoval prostorově ani hygienicky.
Práce započaly 14. 7. 1874 a 29. 7. 1877 byla hrobka slavnostně vysvěcena pražským arcibiskupem a kardinálem Bedřichem ze Schwarzenbergu. Hrobka je postavená v pseudogotickém slohu podle vzoru italského Campo Santo – pohřebiště slavných mužů. Je to dvoupodlažní budova ve tvaru pravidelného šestiúhelníku. V kryptě hrobky je uloženo 26 rakví s ostatky členů rodu Schwarzenberků.
Krásný anglický park okolo hrobky má rozlohu 17 hektarů a navrhl ho zahradník Rudolf Wácha. Bylo zde vysázeno 2000 stromů a 40 druhů vzácných dřevin. Hrobka Schwarzenberků je národní kulturní památka a organizačně je začleněna pod Státní zámek Třeboň. V hrobce se konají prohlídky.
Pivovar Bohemia Regent
Pivovar Regent se rokem založení 1379 řadí mezi nejstarší pivovary na světě. V archivních záznamech se toho roku připomíná pánev na hradě, na níž vařila vrchnost pivo pro vlastní potřebu a pronajímala ji za poplatek i měšťanům. Tehdejší zařízení pivovaru bylo velmi skromné a primitivní.
V roce 1482 dává Vok z Rožmberka pivovar rozšířit a staví nové sklepy vedle zámku. Stoupající spotřebě piva však výroba nepostačuje a proto jsou v roce 1522 provedeny větší přestavby zámeckého pivovaru.
Nový pivovar vznikal přestavbou a přístavbou dřívější rožmberské zbrojnice v místech mezi Svinenskou a Novohradskou branou, kde stojí dodnes. Se stavbou bylo započato v roce 1706 a pivovar byl dokončen italskými staviteli roku 1712. Svou dnešní podobu dostává pivovar až v druhé polovině 19. století, kdy byl zcela přestavěn.
Až do konce války byl pivovar Schwarzenberským vlastnictvím. Po přechodném období v osvobozené republice, kdy byl pod národní správou, přechází jako závod do Jihočeských pivovarů se sídlem v Českých Budějovicích. Samostatnou érou je krátké období od roku 1953 do června 1955, kdy byl utvořen n.p. Třeboňské pivovary se závody Třeboň, Tábor a Jindř. Hradec. Od 1. ledna 1989 byl pivovar součástí s.p. Pivovary České Budějovice a po privatizaci v roce 1992 součástí a.s. Jihočeské pivovary. V roce 1999 se akcionáři rozhodli pivovar Regent prodat. V srpnu 2000 byl pivovar prodán akciové společnosti Bohemia Regent.
Obchodní název pivovaru Regent je inspirován historickou postavou rytíře Jakuba Krčína z Jelčan (1533-1604), který byl zpočátku rožmberským úředníkem a posléze regentem obrovského dominia pana Viléma z Rožmberka, nekorunovaného krále celého českého království.
Obdivovat jedinečnou schwarzenberskou architekturu, kterou na Vás třeboňský pivovar působí, nemusíte jen zvenku nebo z pivovarského nádvoří, ale je pro Vás připravena také prohlídková trasa, která Vás zavede i k srdci pivovaru - do varny a do ležáckých sklepů, kde ochutnáte nefiltrované, nepasterizované pivo Regent přímo z ležáckých tanků. Přijďte se seznámit s více než 600 let starou historií vaření piva v jednom z nejstarších pivovarů na světě.
Možnosti v okolí:
Klášter Borovany – 17 km jihozápadně od Třeboně
Zámek Stráž nad Nežárkou – 15 km severovýchodně od Třeboně
Památník Jana Žižky v Trocnově – 19 km jihozápadně od Třeboně
Odkazy:
http://www.mesto-trebon.cz/cz/historie-mesta-a-pamatky.html
http://www.zamek-trebon.eu/
http://www.pivovar-regent.cz/