Rodinné výlety nejen „za pivem“ (3) Třeboň

region:Jihočeský kraj

V třetím dílu našeho letního turistického seriálu nás vítá Třeboň v Jihočeském kraji. Tento „rybníkářský“ kraj také nabízí lázně a nemálo cenných a chráněných architektonických památek a také jeden z nejstarších pivovarů.

letecký pohled na Třeboň

  google ikona
 

Třeboň je město ležící asi v polovině cesty mezi Českými Budějovicemi a Jindřichovým Hradcem. Krajina okolo Třeboně je poseta mnoha rybníky. Asi málokde najdeme tolik rybníků na tak malém území. Třeboňsko pokrývá okolo 500 rybníků, z nichž většina byla vybudována v 16. století mistry rybníkářství - Štěpánkem Netolickým, Jakubem Krčínem z Jelčan a Sedlčan a Mikulášem Ruthardem z Malešova. V odkazu rybníkářských mistrů pokračují v Třeboni dosud, sídlí zde Střední škola rybářská a vodohospodářská Jakuba Krčína, jedna ze tří rybářských středních škol v ČR, a největší producent sladkovodních ryb v Evropě, Rybářství Třeboň a.s. Nejznámějšími rybníky Třeboňska jsou Rožmberk (největší rybník v ČR o rozloze vodní hladiny 489 ha) a Svět, který je součástí Třeboně. Chcete obejít celý Svět za jeden den? V Třeboni můžete. Kolem rybníku vede naučná stezka s atraktivní zastávkou u turisticky oblíbené Schwarzenberské hrobky.

Třeboň si spojujeme také s lázeňstvím, které má ve městě dlouhodletou tradici. Třeboňská pánev patří mezi nejbohatší naleziště rašeliny a slatiny u nás. Na Třeboňsku se těží speciální slatina s obsahem minerálů pyritu a markazitu. Slatinné zábaly a koupele působí příznivě především při léčbě nemocí pohybového aparátu. Právě hojné zásoby slatiny z rašelinišť vedly v 80. letech 19. století k založení třeboňské lázeňské tradice. Dnešní Bertiny lázně byly vystavěny v letech 1881-1883. Dnes se zde léčí především bolesti páteře a kloubů, pooperační a poúrazové stavy a revmatická onemocnění. Nový lázeňský komplex, dnes Lázně Aurora, se nachází za severní hrází rybníka Svět, v klidné okrajové části Třeboně. Centrum je v provozu od roku 1975. V letech 19901995 se nazývalo ÚLHP lázně Třeboň (Ústav léčby hybných poruch).

Město Třeboň je významnou památkovou a přírodní rezervací. Širší centrum města, zahrnující historickou část místní části Třeboň I, ale i část území pod Světskou hrází, patřící do městské části Třeboň II, je městskou památkovou rezervací. Bývalý Augustiniánský klášter je perlou jihočeské gotiky. Krajina je chráněnou krajinnou oblastí Třeboňsko a Biosférickou rezervací Unesco.

Zámek Třeboň

zámek Třeboň

 

Neodmyslitelnou součástí Třeboně je honosný renesanční zámek, rozkládající se na jihozápadní straně historického centra města. Státní zámek Třeboň je pravděpodobně pátým největším areálem tohoto typu v České republice (po Pražském hradu, zámcích v Českém Krumlově a v Jaroměřicích nad Rokytnou, a po Lednicko-Valtickém areálu). Sídlí zde Státní oblastní archiv s působností pro celý Jihočeský kraj.

Od roku 1366 patřila Třeboň šlechtickému rodu Rožmberků, kteří městu a jeho širokému okolí dopřáli náležitý rozvoj. K přestavbě hradu na renesanční zámek došlo za Viléma z Rožmberka v letech 1565-1575. Jedním z důvodů náročné přestavby byl požár, který zachvátil město společně s hradem v roce 1562. Po smrti posledního Rožmberka (1611) zdědili zámek Švamberkové, kteří přišli o většinu majetku po osudové bitvě na Bílé hoře. Třeboňské panství zkonfiskoval pro svoji rodinu císař Ferdinand II.

Rozvoj panství a stavební činnost na zámku opět ožila až s novými majiteli, kterými se stali v roce 1660 Schwarzenbergové, starobylý německý rod. Knížecí rod Schwarzenbergů vlastnil zámek až do roku 1940, kdy jej zabralo gestapo. Počátkem dvacátých let, po první pozemkové reformě, Schwarzenbergové zámek opustili a poté sloužil po několik let jako hotelové zařízení. Po válce roku 1945 byla na zámek dosazena Národní správa a v roce 1947 byl zámek zestátněn zvláštním zákonem Lex Schwarzenberg, stejně jako Hluboká, Krumlov aj.

Na zámku na Vás čekají tři prohlídkové trasy, A - Rožmberské renesanční interiéry, B – Soukromá schwarzenberská apartmá a C – Konírna, psí kuchyně, kasematy. Trasa C je přístupná pouze v červenci a srpnu.

Schwarzenberská hrobka

hrobka

Samotná hrobka se nachází 1,5 km od Třeboně v anglickém parku na jižní straně rybníka Svět. Hrobku nechala postavit kněžna Eleonora ze Schwarzenbergu, rozená z Liechtensteinu, s manželem Janem Adolfem II. Schwarzenbergem. Před stavbou hrobky byli od roku 1784 příslušníci hlavní větve schwarzenberského rodu pohřbíváni ve hřbitovním kostelíku sv. Jiljí v Domaníně (na okraji parku), který už nevyhovoval prostorově ani hygienicky.

Práce započaly 14. 7. 1874 a 29. 7. 1877 byla hrobka slavnostně vysvěcena pražským arcibiskupem a kardinálem Bedřichem ze Schwarzenbergu. Hrobka je postavená v pseudogotickém slohu podle vzoru italského Campo Santo – pohřebiště slavných mužů. Je to dvoupodlažní budova ve tvaru pravidelného šestiúhelníku. V kryptě hrobky je uloženo 26 rakví s ostatky členů rodu Schwarzenberků.

Krásný anglický park okolo hrobky má rozlohu 17 hektarů a navrhl ho zahradník Rudolf Wácha. Bylo zde vysázeno 2000 stromů a 40 druhů vzácných dřevin. Hrobka Schwarzenberků je národní kulturní památka a organizačně je začleněna pod Státní zámek Třeboň. V hrobce se konají prohlídky.

Pivovar Bohemia Regent

pivovar Bohemia Regent

Pivovar Regent se rokem založení 1379 řadí mezi nejstarší pivovary na světě. V archivních záznamech se toho roku připomíná pánev na hradě, na níž vařila vrchnost pivo pro vlastní potřebu a pronajímala ji za poplatek i měšťanům. Tehdejší zařízení pivovaru bylo velmi skromné a primitivní.

V roce 1482 dává Vok z Rožmberka pivovar rozšířit a staví nové sklepy vedle zámku. Stoupající spotřebě piva však výroba nepostačuje a proto jsou v roce 1522 provedeny větší přestavby zámeckého pivovaru.

Nový pivovar vznikal přestavbou a přístavbou dřívější rožmberské zbrojnice v místech mezi Svinenskou a Novohradskou branou, kde stojí dodnes. Se stavbou bylo započato v roce 1706 a pivovar byl dokončen italskými staviteli roku 1712. Svou dnešní podobu dostává pivovar až v druhé polovině 19. století, kdy byl zcela přestavěn.

Až do konce války byl pivovar Schwarzenberským vlastnictvím. Po přechodném období v osvobozené republice, kdy byl pod národní správou, přechází jako závod do Jihočeských pivovarů se sídlem v Českých Budějovicích. Samostatnou érou je krátké období od roku 1953 do června 1955, kdy byl utvořen n.p. Třeboňské pivovary se závody Třeboň, Tábor a Jindř. Hradec. Od 1. ledna 1989 byl pivovar součástí s.p. Pivovary České Budějovice a po privatizaci v roce 1992 součástí a.s. Jihočeské pivovary. V roce 1999 se akcionáři rozhodli pivovar Regent prodat. V srpnu 2000 byl pivovar prodán akciové společnosti Bohemia Regent.

uvnitř areálu

Obchodní název pivovaru Regent je inspirován historickou postavou rytíře Jakuba Krčína z Jelčan (1533-1604), který byl zpočátku rožmberským úředníkem a posléze regentem obrovského dominia pana Viléma z Rožmberka, nekorunovaného krále celého českého království.

Obdivovat jedinečnou schwarzenberskou architekturu, kterou na Vás třeboňský pivovar působí, nemusíte jen zvenku nebo z pivovarského nádvoří, ale je pro Vás připravena také prohlídková trasa, která Vás zavede i k srdci pivovaru - do varny a do ležáckých sklepů, kde ochutnáte nefiltrované, nepasterizované pivo Regent přímo z ležáckých tanků. Přijďte se seznámit s více než 600 let starou historií vaření piva v jednom z nejstarších pivovarů na světě.

uvnitř areálu - pohled na průčelí

Možnosti v okolí:

Klášter Borovany – 17 km jihozápadně od Třeboně

Zámek Stráž nad Nežárkou – 15 km severovýchodně od Třeboně

Památník Jana Žižky v Trocnově – 19 km jihozápadně od Třeboně

Odkazy:

http://www.mesto-trebon.cz/cz/historie-mesta-a-pamatky.html

http://www.zamek-trebon.eu/

http://www.pivovar-regent.cz/

Diskuze

Nově na BeerWeb 
hodnocení: pivo
hodnocení: pivo
Fabián 14°
Velmi dobrý tmavý speciál, ochutnaný poprvé 5.9.2014 v pivovaru Hostomice a naposledy 23.3.2019.
nový podnik: pivnice
komentář: pivovar
anonym
Pivovar Šenov
Velice dobře pitelný, asi nejlepší nakuřované pivo, jaké jse ...
novinka
Nová vyhláška o značení piva
Jak se bude pivo označovat dle nové vyhlášky? Co se změní? J ...
novinka
Výsledky degustací Jarní ceny českých sládků 2019
Výsledky degustací XIII. ročníku Jarní ceny českých sládků z ...
hodnocení: podnik
Restaurace Pastička
Milá a ochotná obsluha, jídlo i pití zcela v pořádku. Jediná vada - nutno rezervovat velice dopředu.
recenze: pivo
Ruthard 11°
Na Ruthardovi - i když lahvovém - jsem si opravdu pochutnal. ...
recenze: pivo
Sklář 8°
Toto pivo mi připomnělo dobu, kdy v ČKD Praha byla osmička t ...
recenze: pivo
Česká Moucha 11°
K jídlu se hodí, barva dobrá, chuťově průměr. Ale nijak neurazí, dá se pít.
nový podnik: restaurace
komentář: pivovar
Moucha, Praha
Opraveno, děkujeme!
komentář: pivovar
anonym
Moucha, Praha
Zdravím, asi by to chtělo opravit polohu - na mapě je stále Lidická ......... :-(
hodnocení: podnik
restaurace Jihoměstský pivovar, Praha
Bohužel otvíračka v Praze od 17 - pro přespolní to teda není.
novinka
Rok 2019 plný hektolitry piva a zábavy
Pivní kalendář na rok 2019 doplněn akcemi, slavnostmi piva a ...
hodnocení: podnik
Restaurace Morava, Frýdek-Místek
Podnik uprostred sídliska v Místku, prostrediu sa nedá nič v ...
komentář: pivo
anonym
Kozel Mistrův ležák 12°
Chuť, barva, plnost, pěna - vše na 100% Za mne naprosto nej ...
komentář: pivo
anonym
President 12°
V Ovipistánu je President se "s".