Rodinné výlety nejen „za pivem“ (3) Třeboň

region:Jihočeský kraj

V třetím dílu našeho letního turistického seriálu nás vítá Třeboň v Jihočeském kraji. Tento „rybníkářský“ kraj také nabízí lázně a nemálo cenných a chráněných architektonických památek a také jeden z nejstarších pivovarů.

letecký pohled na Třeboň

 
 

Třeboň je město ležící asi v polovině cesty mezi Českými Budějovicemi a Jindřichovým Hradcem. Krajina okolo Třeboně je poseta mnoha rybníky. Asi málokde najdeme tolik rybníků na tak malém území. Třeboňsko pokrývá okolo 500 rybníků, z nichž většina byla vybudována v 16. století mistry rybníkářství - Štěpánkem Netolickým, Jakubem Krčínem z Jelčan a Sedlčan a Mikulášem Ruthardem z Malešova. V odkazu rybníkářských mistrů pokračují v Třeboni dosud, sídlí zde Střední škola rybářská a vodohospodářská Jakuba Krčína, jedna ze tří rybářských středních škol v ČR, a největší producent sladkovodních ryb v Evropě, Rybářství Třeboň a.s. Nejznámějšími rybníky Třeboňska jsou Rožmberk (největší rybník v ČR o rozloze vodní hladiny 489 ha) a Svět, který je součástí Třeboně. Chcete obejít celý Svět za jeden den? V Třeboni můžete. Kolem rybníku vede naučná stezka s atraktivní zastávkou u turisticky oblíbené Schwarzenberské hrobky.

Třeboň si spojujeme také s lázeňstvím, které má ve městě dlouhodletou tradici. Třeboňská pánev patří mezi nejbohatší naleziště rašeliny a slatiny u nás. Na Třeboňsku se těží speciální slatina s obsahem minerálů pyritu a markazitu. Slatinné zábaly a koupele působí příznivě především při léčbě nemocí pohybového aparátu. Právě hojné zásoby slatiny z rašelinišť vedly v 80. letech 19. století k založení třeboňské lázeňské tradice. Dnešní Bertiny lázně byly vystavěny v letech 1881-1883. Dnes se zde léčí především bolesti páteře a kloubů, pooperační a poúrazové stavy a revmatická onemocnění. Nový lázeňský komplex, dnes Lázně Aurora, se nachází za severní hrází rybníka Svět, v klidné okrajové části Třeboně. Centrum je v provozu od roku 1975. V letech 19901995 se nazývalo ÚLHP lázně Třeboň (Ústav léčby hybných poruch).

Město Třeboň je významnou památkovou a přírodní rezervací. Širší centrum města, zahrnující historickou část místní části Třeboň I, ale i část území pod Světskou hrází, patřící do městské části Třeboň II, je městskou památkovou rezervací. Bývalý Augustiniánský klášter je perlou jihočeské gotiky. Krajina je chráněnou krajinnou oblastí Třeboňsko a Biosférickou rezervací Unesco.

Zámek Třeboň

zámek Třeboň

 

Neodmyslitelnou součástí Třeboně je honosný renesanční zámek, rozkládající se na jihozápadní straně historického centra města. Státní zámek Třeboň je pravděpodobně pátým největším areálem tohoto typu v České republice (po Pražském hradu, zámcích v Českém Krumlově a v Jaroměřicích nad Rokytnou, a po Lednicko-Valtickém areálu). Sídlí zde Státní oblastní archiv s působností pro celý Jihočeský kraj.

Od roku 1366 patřila Třeboň šlechtickému rodu Rožmberků, kteří městu a jeho širokému okolí dopřáli náležitý rozvoj. K přestavbě hradu na renesanční zámek došlo za Viléma z Rožmberka v letech 1565-1575. Jedním z důvodů náročné přestavby byl požár, který zachvátil město společně s hradem v roce 1562. Po smrti posledního Rožmberka (1611) zdědili zámek Švamberkové, kteří přišli o většinu majetku po osudové bitvě na Bílé hoře. Třeboňské panství zkonfiskoval pro svoji rodinu císař Ferdinand II.

Rozvoj panství a stavební činnost na zámku opět ožila až s novými majiteli, kterými se stali v roce 1660 Schwarzenbergové, starobylý německý rod. Knížecí rod Schwarzenbergů vlastnil zámek až do roku 1940, kdy jej zabralo gestapo. Počátkem dvacátých let, po první pozemkové reformě, Schwarzenbergové zámek opustili a poté sloužil po několik let jako hotelové zařízení. Po válce roku 1945 byla na zámek dosazena Národní správa a v roce 1947 byl zámek zestátněn zvláštním zákonem Lex Schwarzenberg, stejně jako Hluboká, Krumlov aj.

Na zámku na Vás čekají tři prohlídkové trasy, A - Rožmberské renesanční interiéry, B – Soukromá schwarzenberská apartmá a C – Konírna, psí kuchyně, kasematy. Trasa C je přístupná pouze v červenci a srpnu.

Schwarzenberská hrobka

hrobka

Samotná hrobka se nachází 1,5 km od Třeboně v anglickém parku na jižní straně rybníka Svět. Hrobku nechala postavit kněžna Eleonora ze Schwarzenbergu, rozená z Liechtensteinu, s manželem Janem Adolfem II. Schwarzenbergem. Před stavbou hrobky byli od roku 1784 příslušníci hlavní větve schwarzenberského rodu pohřbíváni ve hřbitovním kostelíku sv. Jiljí v Domaníně (na okraji parku), který už nevyhovoval prostorově ani hygienicky.

Práce započaly 14. 7. 1874 a 29. 7. 1877 byla hrobka slavnostně vysvěcena pražským arcibiskupem a kardinálem Bedřichem ze Schwarzenbergu. Hrobka je postavená v pseudogotickém slohu podle vzoru italského Campo Santo – pohřebiště slavných mužů. Je to dvoupodlažní budova ve tvaru pravidelného šestiúhelníku. V kryptě hrobky je uloženo 26 rakví s ostatky členů rodu Schwarzenberků.

Krásný anglický park okolo hrobky má rozlohu 17 hektarů a navrhl ho zahradník Rudolf Wácha. Bylo zde vysázeno 2000 stromů a 40 druhů vzácných dřevin. Hrobka Schwarzenberků je národní kulturní památka a organizačně je začleněna pod Státní zámek Třeboň. V hrobce se konají prohlídky.

Pivovar Bohemia Regent

pivovar Bohemia Regent

Pivovar Regent se rokem založení 1379 řadí mezi nejstarší pivovary na světě. V archivních záznamech se toho roku připomíná pánev na hradě, na níž vařila vrchnost pivo pro vlastní potřebu a pronajímala ji za poplatek i měšťanům. Tehdejší zařízení pivovaru bylo velmi skromné a primitivní.

V roce 1482 dává Vok z Rožmberka pivovar rozšířit a staví nové sklepy vedle zámku. Stoupající spotřebě piva však výroba nepostačuje a proto jsou v roce 1522 provedeny větší přestavby zámeckého pivovaru.

Nový pivovar vznikal přestavbou a přístavbou dřívější rožmberské zbrojnice v místech mezi Svinenskou a Novohradskou branou, kde stojí dodnes. Se stavbou bylo započato v roce 1706 a pivovar byl dokončen italskými staviteli roku 1712. Svou dnešní podobu dostává pivovar až v druhé polovině 19. století, kdy byl zcela přestavěn.

Až do konce války byl pivovar Schwarzenberským vlastnictvím. Po přechodném období v osvobozené republice, kdy byl pod národní správou, přechází jako závod do Jihočeských pivovarů se sídlem v Českých Budějovicích. Samostatnou érou je krátké období od roku 1953 do června 1955, kdy byl utvořen n.p. Třeboňské pivovary se závody Třeboň, Tábor a Jindř. Hradec. Od 1. ledna 1989 byl pivovar součástí s.p. Pivovary České Budějovice a po privatizaci v roce 1992 součástí a.s. Jihočeské pivovary. V roce 1999 se akcionáři rozhodli pivovar Regent prodat. V srpnu 2000 byl pivovar prodán akciové společnosti Bohemia Regent.

uvnitř areálu

Obchodní název pivovaru Regent je inspirován historickou postavou rytíře Jakuba Krčína z Jelčan (1533-1604), který byl zpočátku rožmberským úředníkem a posléze regentem obrovského dominia pana Viléma z Rožmberka, nekorunovaného krále celého českého království.

Obdivovat jedinečnou schwarzenberskou architekturu, kterou na Vás třeboňský pivovar působí, nemusíte jen zvenku nebo z pivovarského nádvoří, ale je pro Vás připravena také prohlídková trasa, která Vás zavede i k srdci pivovaru - do varny a do ležáckých sklepů, kde ochutnáte nefiltrované, nepasterizované pivo Regent přímo z ležáckých tanků. Přijďte se seznámit s více než 600 let starou historií vaření piva v jednom z nejstarších pivovarů na světě.

uvnitř areálu - pohled na průčelí

Možnosti v okolí:

Klášter Borovany – 17 km jihozápadně od Třeboně

Zámek Stráž nad Nežárkou – 15 km severovýchodně od Třeboně

Památník Jana Žižky v Trocnově – 19 km jihozápadně od Třeboně

Odkazy:

http://www.mesto-trebon.cz/cz/historie-mesta-a-pamatky.html

http://www.zamek-trebon.eu/

http://www.pivovar-regent.cz/

Diskuze

Nově na BeerWeb 
hodnocení: pivo
Robin APA 12°
Příjemná, již ne tak hořká, jako mně připadala před 2 roky.
hodnocení: pivo
Kartel Coconut Krahulík 11°
Zajímavé pivo s nádechem kokosu
hodnocení: pivo
Proud ležák
Výborné lehké letní pivo
recenze: pivo
Harry Blek 12°
Poměrně kulatá chuť s příjemným tělem a mírným aromatem chme ...
nový podnik: pivnice
komentář: pivovar
anonym
Welzl, Zábřeh
Tak tady si jídlo nedávejte !!! Obsluha neumí ohřát borůvko ...
hodnocení: podnik
pivovarská hospoda Medlešice
Taková klasická pivovarská nálevna s ochotným panem výčepním
recenze: pivo
Adler IPA 15
No tahle IPA je takový pokus není to úplně vychytané rychle ...
komentář: pivovar
Excelent, Rýmařov
Uzavřeno v srpnu 2022
hodnocení: podnik
restaurace U Černého Medvěda, Jablonné nad Orlicí
Překvapivě velký výběr piv s ochotnou a vstřícnou obsluhou ...
hodnocení: podnik
restaurace Pod Kyčmolem, Horní Lomná
Ochutnáno: 4 druhy piv (2 x návštěva)(2017)(2024)
recenze: pivo
Ježek Dukla 12
Jasná zlatá barva, bohatá kroužkující pěna, silný říz a stře ...
komentář: podnik
anonym
restaurace Pivovar Příšov
Zrušeno, zavřeno.
komentář: pivovar
anonym
Proud, Plzeň
Dokonalé a osvěžující pivo pro každou příležitost!
nový podnik: restaurace
komentář: pivo
anonym
Opočenský Baron Vilémovo dělo 12°
Ochutnáno na zámku i v pivovaru kde mají skvělé letní poseze ...