Obecně se pivo považuje za všelék. To si lze ostatně potvrdit z různých vědeckých studií, které zkoumají, jak mírná konzumace piva prospívá lidskému zdraví a prevenci různých onemocnění. Dokonce je zdravější než víno!
Pivo snižuje cholesterol v krvi
Mírná konzumace piva prospěje našemu zdraví více než víno. Pivo zvyšuje hladinu HDL (dobrého) cholesterolu a snižuje hladinu LDL (špatného) cholesterolu. Přiměřené množství piva může snížit hladinu LDL cholesterolu o deset až dvacet procent. Tato data na začátku letošního roku zveřejnila AmericanDieteticAssociation (ADA).
Pivo preventivně působí proti osteoporóze
Průměrný příjem křemíku v potravě dospělého člověka by se měl pohybovat mezi 20 a 50 mg za den. Pivo je bohatým zdrojem křemíku a může tak působit jako účinná prevence osteoporózy. Největší množství křemíku je dle vědců z Department of Food Science & Technology na University of California obsaženo ve světlém alkoholickém pivu. Tento průzkum provedli v roce 2015.
Pivo prospívá srdci a snižuje tlak
Konzumenti piva mají nižší krevní tlak než lidé, kteří pijí víno. Naproti ostatním druhům alkoholu obsahuje pivo chmel a ječme. K dalším zdravotním benefitům si tak může připočítat i působení vitamínu B. Ten mimo jiné přispívá i k redukci rizika kardiovaskulárních onemocnění. Navíc působí jako prevence před tvorbou krevních sraženin. Mírná konzumace piva působí jako prevence srdečního záchvatu, mrtvice, vysokého krevního tlaku, diabetu a demence. Mírné popíjení piva snižuje riziko srdečního onemocnění o třicet až čtyřicet procent. Pivo totiž obsahuje podobné množství polyfenolů (látky s antioxidačním účinkem) jako červené víno a čtyřikrát větší množství než víno bílé. K tomuto zjištění přispělo při výzkumu v roce 2009 sedmdesát tisíc lidí. Tuto studii provedli odborníci z University of Texas.
Pivo působí proti zánětům
Pokud hodně sportujete, konzumace nealkoholického piva vám velmi významně zredukuje zánětlivé procesy a infekce. Navíc na tom budete lépe i z hlediska závažnosti průběhu onemocnění. Vědci dle studie z roku 2009 tvrdí, že je tomu tak díky polyfenolům, které pivo obsahuje. Ti zkoumali zdraví téměř tří stovek účastníků mnichovského maratonu. Skupina sportovců, která denně popíjela místo piva placebo, měla o dvacet procent vyšší výskyt zánětlivých onemocnění.
Pivo preventivně působí proti mrtvici
Mírné popíjení piva snižuje riziko mozkové mrtvice o dvacet procent. Zvýšená konzumace piva již dále riziko mrtvice nesnižuje. V roce 1999 toto potvrdila studie, která vyšla v magazínu The New England Journal of Medicine.
Pivo snižuje riziko ledvinových kamenů
Pokud jste zvyklí dát si každý den k obědu malé pivo, nemusíte se ledvinových kamenů příliš obávat. Podle údajů AmericanDieteticAssociation diuretický efekt piva riziko jejich vzniku výrazným způsobem snižuje.
Pití piva má tedy pozitivnější vliv na lidské zdraví než červené víno. Problém však podle odborníků je, že pijáci piva často pijí nárazově velké množství piva a navíc jeho konzumaci obvykle doprovází kouřením. Jejich životní styl je tak celkově většinou nezdravější než životní styl konzumentů vína. Navíc je nutné podotknout, že většina studií se zabývá „mírnou konzumací piva“.
Proto pivo na BeerWeb hlavně ochutnáváme, nehrajeme na množství vypitých piv ;-)