3. ročník Pivnífest.cz 2016, Plzeň - recenze

region:Plzeňský kraj

Třídenní Pivnífest.cz se konal již třetím rokem na ploše bývalého Domu kultury Inwest. Jaké dojmy jsme si donesli z tohoto komerčního festu?

pohled-na-pivni-fest

 
 

Program a zábava festu

Návštěvník hledající komorní prostředí musí zkousnout spíše pouťový styl, s živým moderováním a živým pódiem, s přehršlí akcí, soutěží a vystoupení, s pouťovými stánky a atrakcemi. Slova pivo a zábava se zde snoubí v jakési řádění a takového klasického pouťového utrácení za kraviny. Na každém rohu se něco děje a dění návštěvníka alespoň láká jeho pozorností.

Pivní fest byl nabitý soutěžemi všeho druhu: nejlepší výčepní, nejlepší pivovar a pivo, pití piva atp. To vše za doprovodu živelného moderování Míry Hejdy. Vrcholem všeho soutěžení bylo Mistrovství světa v pojídání giga pizzy s výhrou tisíc dolarů na ruku. Když je řeč o giga pizze, máme na mysli hned dvoukilovou.

Také hudební program byl na Kiss Proton stage bohatý. Vystoupily kapely Argema, Palice, Lucie Revival, Božejáci a v neděli i dechovka.

Hodnocení: ****/5

Umístění

Není třeba plzeňákovi vysvětlovat, kde stál DK Inwest, přezdívaný jako Dům hrůzy (pro jeho vzhled). Pro neznalé čtenáře z jiných krajů je třeba uvést, že bývalý Dům hrůzy byl srovnán se zemí tak, že jeho stavební suť byla rozdrcena a drť byla rozprostřena přímo na místě původní stavby. Tak vznikla v centru Plzně, mezi Radbuzou a Americkou třídou nová vyštěrkovaná plocha o velikosti dvou hektarů. K podobným účelům občasně slouží od demolice (2012), jelikož ve veřejném referendu byla občany plzně zamítnuta stavba nového multifunkčního obchodního domu developerem.

V bezprostřední blízkosti tohoto rozlehlého pohřebiště najdete Mc Donalds, Americkou třídu (která žije hlavně nočním životem), plzeňské sady (parkové prostředí), Hlavní vlakové nádraží... Dostupnost je tedy více než luxusní a areál je doslova obložený zastávkami MHD ze všech stran.

Ač je plocha po DK Inwest kontroverzní téma, nezbývá, než umístění festu ohodnotit maximem.

Hodnocení: *****/5

Prostředí

Areál je souvisle oplocen a hlavní brána je umístěna na poměrně klidném a přehledném místě, u Radbuzy. Nechá se tak návštěvníky snadno a rychle kasírovat. Loňské jednodenní vstupné povyskočilo ze 40ti korun na 50 (na hlavní sobotní program dokonce 70 Kč). Ani ta padesátka není tolik, ale výrazně odradí potencionálního návštěvníka, který by se chtěl stavit jen „na dvě“. Takový návštěvník však výraznou měrou pomůže zadotovat organizační náklady. Je přeci zcela zřejmé, že security bojs nešlapou drť okolo plotu zadarmo a že Argema sem nejede hrát dobročinný koncert... Proto se návštěvníkovi vyplatí, když se zdrží co nejdéle, až do večerního programu. Pozor, večerka zde nastává přesně ve 22:00. Zhasnout a spát! Jste přeci jen v centru města!

poutove-stanky-na-pivnim-festu

Na délce asi dvouset metrů se toho také plno dozvíte. Na jednom konci můžete poslouchat živé moderování správně čepovaného piva a na druhém konci si poslechnete Michala Davida z pouťových tlampačů. Když zrovna do mikrofonu nekomentuje Míra Hejda pití piva na ex, uslyšíte v mezičasech toho „vzorového“ plzeňáka z rozhlasové reklamy, který vás pravou plzenštinou zve na pivní fest, na kterém už jste! Takhle vás během hodiny pozve třeba dvakrát.

Hodnocení: **/5

Návštěvnost a vybavenost

Pokud jsem vzrůstající návštěvnost na Slunci ve Skle řešil jako výrazný problém, na Pivním festu je vše OK. Velikost festu o ploše 2 ha je luxusní. Tísníte se jen ve frontách na pivo a na toalety. Ani v těch frontách už to není tak strašné, protože se mi zdá, že návštěvnosti na festu ubývá. Počasím to určitě nebylo. Během festu bylo akorát tak na tričko, kdy se pivo pije nejlépe. Jak již je známo, Pivní fest je pořádán v době oslav květnového osvobození Plzně. Během těchto oslav je Plzeň plná různých akcí, oslav, přehlídek a happeningů. Také to zmíněné vstupné může být kámenem úrazu. Například mojí pozornosti neušla podobná, avšak střídmější akce, vzdálená jen deset minut pěší chůze od Pivního festu a bez vstupného. Také tam bylo možné ochutnat pivo z minipivovarů a navíc lahodné burgery vyhlášených prodejců, místo olejem nacucaných langošů. I při hudebním programu se dalo povídat, nebo se i dalo zašít do klidnějších prostor.

Není nouze o prostor, je nouze o návštěvníka, který si volbu rozmyslí ještě za střízliva. Návštěvnost alespoň za denního světla byla znatelně nižší než loni. Má pivní fest vrchol návštěvnosti už za sebou?

Už zmíněná menší návštěvnost přispěla k tomu, že bylo všeho všude dostatek, netvořily se neúměrně dlouhé fronty a problémy s úklidem po neukázněných návštěvnících. Poměr hodnocení návštěvnosti a vybavenosti se tak prakticky vyvažují.

Hodnocení: ***/5

Pivo

Oficiální stránky festu lákaly na číslo 30ti vystavujících pivovarů včetně těch velkých a největších. Na stejných oficiálních stránkách jsem se jich však napočetl jen 25. Škoda, že jsem to nepočítal přímo na místě. Co se týče výběru minipivovarů, jednalo se ve většině o regionální pivovary z Plzeňského kraje.

Nabídka mě tak příliš neoslovila. Na druhou stranu nutno uznat, že to není festival minipivovarů.

permon-ravit-ipa

Z nabídky musím výrazně pochválit opět úžasný počin pivovaru Permon. Ten letos představil oficiální Festovní pivo Rawit Chilli IPA.

Hodnocení: ***/5

Vlastní postřehy

Už se vám stalo, že vám do piva vlítla moucha nebo vosa? Pokud si toho naštěstí všimnete včas, je to jen mírně nepříjemný zážitek. Já měl občas strach, aby mi do piva nevlítl ten všudypřítomný vznášející se droid, který mě pořád sledoval. Kvůli němu jsem se neustále usmíval a dobře jsem se bavil.

Stánky s produkty, které s pivem vůbec nesouvisí na plochu pivního festu vůbec nepatří.

S ubývajícím denním světlem na festu přibývá toho pestrobarevného osvětlení, které zajišťují komedianti od adrenalinových atrakcí a pódiové reflektory. Ještě nikdy jsem na adrenalinové atrakci nezvracel opilý ve víru pestrobarevných světel a za doprovodu živé Argemy... Asi málo žiju!

Vybírat na takovém festivalu pivo, které ochutnám, není až takový problém. Není ho totiž příliš, které bych chtěl ochutnat. Decentní problém je ho najít.

Díky organizátorům jsem letos přišel o soukromou zábavu, kterou jsem si užíval předešlé dva ročníky. Bavil jsem se totiž tím, jak se ladná chůze dam na jehlách měnila na boj o jejich kotníky při jistě bolestivém klopýtání ve stavební drti. Letos už se na ploše objevily plastové chodníčky od firmy REplast.

U vstupu se mimo jiné dočtete, že vnášení omamných látek a také rozdávání propagačních materiálů je zakázáno. To výrazně kontrastuje se skutečností uvnitř, kde samozřejmě chodí a rozdávají letáčky domácí hostesky hlavních sponzorů. Naštěstí hostesky nenabízely omamné látky, uf!

Spíš než fest pivovarů je Pivní fest v Plzni pouťová zábava. Kamenujte si mě jak chcete, ale cítil jsem se z toho prostředí unavený a ještě dlouho do noci mi hučelo v uších.

Když jsem se ptal svého kamaráda, jestli se mnou pojede na Pivní fest do Plzně, odsekl mi „Na pivní peklo nejedu“.

Autor: Milan Krejčík

Diskuze

3.ročník Pivnífest.cz 2016
10. 5. 2016 21:24:09
Nezbývá mně než s článkem souhlasit...Byl jsem účasten i předešlých dvou ročníků, letos doufaje v nějakou změnu a posun k lepšímu, bohužel nic, vše při starém, v něčem ba naopak posun k horšímu! Rozhodně ubylo prezentujících se pivovarů tudíž i sortiment nabízených piv, naopak přibylo kulturního vyžití a "zábavy" někdy dosti pochybné, a pouťových nesmyslů (atrakcí a stánků). V neděli už byl PivníFest (nevím zda je toto označení příhodné) úplně mrtvý, prakticky prázdno, úplně bez front na cokoliv, a to až tak, že některé pivovarské stánky to zabalily předčasně, a ty co zůstaly, brblaly nad slabou výtočí, protože i pronájem plochy na této akci nebyl rozhodně žádná láce...
Nově na BeerWeb 
hodnocení: pivo
Staré Brno 10°
Zjevnou vodovost střídá podivný mix sladovo-hořko-kyselé chu ...
hodnocení: pivo
Komes Porter Bałtycki Bourbon Oak 21°
Archivoval jsem tento baltský porter od polského Komese více ...
nový pivovar
komentář: pivovar
anonym
Proud, Plzeň
Dokonalé a osvěžující pivo pro každou příležitost!
hodnocení: podnik
restaurace Říčanský pivovar
Hezké prostředí, dobré jídlo, příjemná obsluha. Nabízí degustační prkénko
hodnocení: podnik
Zájezdní hostinec Černokostelecký pivovár
Hezké stylové prostředí s dobrými pivo na čepu. Velice dobrá ...
hodnocení: podnik
Pivovarská pivnice Tupadly
Příjemná hospůdka s příjemnou obsluhou.
komentář: pivovar
anonym
Proud, Plzeň
Jo a proud obráceně je “duorp”…
komentář: pivovar
anonym
Proud, Plzeň
Ve srovnání s jinými pivy je to “vodička”. Nechápu, jak se to může jmenovat ležák…
recenze: pivo
Welzl 11°
Dobrý ležák s krémovou pěnou středním řízem i pitelností. Vů ...
recenze: pivo
Benedict tmavý ležák 11°
Pivo cítiť jemne za kávou a chuť je dosť drsná. Celkovo ochutnať treba ale mňa neoslovilo.
recenze: pivo
Litovel Kvasničák
Zlatavá barva bohatá krémová pěna která kroužkuje a zůstává ...
nový podnik: restaurace
komentář: pivo
anonym
Opočenský Baron Vilémovo dělo 12°
Ochutnáno na zámku i v pivovaru kde mají skvělé letní poseze ...
komentář: podnik
anonym
Pivovarská restaurace Ježek, Jihlava
Doporučuji, výborná kuchyně, milá obsluha????????????
nový podnik: restaurace