Světová pivovarská jednička Anheuser-Busch InBev (dále jen ABI) se 1.7. 2014 stala stoprocentním vlastníkem českobudějovického pivovaru Samson. Jde o starší ze dvou známých budějovických pivovarů, které léta soupeří o zákazníky nejen ve městě. Už od roku 1907 vede společnost ABI s pivovarem Budvar již dobře známé známkoprávní spory o značku Budweiser!
Pro světového pivovarnického lídra ABI jde v koupi Samsonu o velmi podstatnou věc. Nemůže totiž ve zhruba sedmdesáti zemích světa používat svoji klíčovou značku Budweiser. Budvar boduje především díky lokalitě, kde vyrábí pivo. Teď bude v Českých Budějovicích vařit i jeho nesmiřitelný protivník. Za připomenutí také stojí, že Samson má o 100 let delší historii než Budvar.
Budvar se neobává problému s ochrannou známkou: „Změna vlastníka nemá vliv na ochranné známky, průběh soudních sporů mezi Budějovickým Budvarem a ABI, ani na obchodní činnost," uvedl Petr Samec, PR manažer Budějovického Budvaru. Pivovar Samson podle Samce navíc není ani právním, ani historickým nástupcem bývalého měšťanského pivovaru. Podle něj je cílem oznámeného prodeje řešení „svízelné hospodářské situace Pivovaru Samson tak, aby se vlastník pivovaru vyhnul možným důsledkům vyplývajících z jeho předlužení.“
Anheuser-Busch získal sto procent akcií Samsonu od společnosti Taurus One Limited se sídlem na Kypru, která údajně patří miliardáři Františku Savovovi (toho v současnosti hledá policie kvůli daňovým únikům). Prodej jinému zájemci než americké skupině by byl problematický. Samson nemá vlastní zdroj vody. Artézskou studnu pivovaru Samson od roku 2011 ovládá právě Anheuser-Busch a bez té pivovar nemůže vyrábět pivo s chráněným zeměpisným označením Českobudějovické pivo, Budějovické pivo nebo Budějovický měšťanský var.
Samsonu klesá výroba a dluhy narůstají: Pivovaru Samson se v posledních letech příliš nedaří. V roce 1997 vyrobil Samson (Budějovický měšťanský pivovar) 420 tisíc hektolitrů piva. Po patnácti letech to bylo méně než třetina - 126 tisíc.
Současná transakce reálně znamená, že globální gigant ABI převzal samotný pivovar a bude v Českých Budějovicích vařit pivo.
Něco o společnosti Anheuser-Busch
Společnost Anheuser-Busch Companies, Inc. Je největší pivovarnický podnik v USA a patří pod americko-brazilsko-belgickou společnost Anheuser-Busch InBev, která je multinacionální nápojářská firma se sídlem v belgickém městě Leuven (česky Lovaň). Zároveň je největší společností zabývající se výrobou a prodejem piva na světě.
V roce 2012 měla 25% podíl na celosvětovém trhu a zaměstnávala 116 tisíc lidí v 30 zemích. Společnost produkuje asi 300 značek piv. Do portfolia patří světoznámé značky Budweiser, Busch (v originálu známý jako Busch Bavarian Beer),Michelob, Becks, Stella Artois, Staropramen, Bass a Brahma, ale také Leffe, Hoegaarden. Pivovar Anheuser-Busch, založený v roce 1860 v St. Louis v USA jako Anheuser & Co dnes ovládá přes 49 % amerického trhu, provozuje 12 pivovarů ve Spojených státech amerických a ve světě dalších 17.
Od roku 1907 vede rozsáhlé soudní spory s českým pivovarem Budějovický Budvar o ochrannou známku Budweiser, z nichž většinu prohrál.