Buřty na pivu

Jako alternativu letního grilování nebo opékání vám nabízíme Buřty na pivu. Jedná se o velmi chutné, levné a jednoduché jídlo. Výhoda buřtů na pivu je hlavně ta, že je připravíte v troubě, takže vám nezáleží ani na počasí, ani na ročním období. My k našemu receptu nabízíme jako bonus tolik vychytávek, že uspět musí každý!

burty-na-pivu

  google ikona
 

Ingredience:

  • 1-2 buřty na strávníka
  • 1 středně velká cibule na dva buřty
  • kapie
  • 0,3l tmavého piva na 8-10 buřtů
  • rajčatový protlak nebo rajčata v konzervě (stejné množství jako piva)
  • Koření (méně bývá více): sójová omáčka/worcester, oregano, tymián, sůl, pepř

Recept

Pekáč nebo zapékací misku vyložíme cibulí pokrájenou na kroužky. Na cibuli položíme oloupané podélně rozkrojené buřty. Ty proložíme kapií pokrájenou na nudličky. Na marinádu smícháme tmavé pivo s rajčatovým protlakem v poměru cca 1:1, střídmě okořeníme. Marinádou zalijeme obsah pekáče.

V předehřáté troubě na cca 160 až 200 stupňů pečeme asi 25 minut, ale minimálně tak dlouho, dokud nám nezměkne nakrájená zelenina a buřty, které se otevírají. Při pečení mícháme a buřty otáčíme.

Hotové jídlo servírujeme nejlépe s chlebem. Použít lze i jiné tmavé pečivo.

  • Příprava 20 minut
  • Pečení 25 - 40 minut
  • Náklady na porci: 25-40 Kč (dle kvality surovin)

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Gurmánské tipy a kuchyňské zlepšováky

Chuťové varianty

Pikantnější varianty: hořčici nebo česnek třené přímo na buřty nebo do marinády, feferonky krájené na kroužky.

Tmavé pivo

Tmavé pivo je v kuchyni využíváno nejčastěji právě díky jeho plnější chuti a výrazným karamelovým, či kávovým vjemům z praženého sladu. V případě buřtů na pivu, přes tmavé pivo vlak nejede!

Vyhněte se výčepnímu pivu, které má na etiketě napsáno slovo cukr a snažte se vybírat alespoň ležácké pivo, které by i pro laika mělo nabízet znatelnou sladovou plnost. V naší kuchyni je tedy právě žádoucí spíše pivo plnější a sladové.

Pokud jste do marinády na buřty přidali kečup, určitě máte koupené i to nejdostupnější černé pivo od velkopivovarů, které koupíte na každém rohu. Sladovou plnost však v takovém pivu budete hledat asi marně a na etiketě se s největší pravděpodobností dočtete i něco o přídavku cukru, který nahrazuje množství sladu pro výrobu piva. V tomto krizovém okamžiku si můžete pomoci alespoň dvěma lžícemi medu do marinády.

Abychom vám situaci s výběrem piva příliš nekomplikovali, zde nabízíme konkrétní sladší tmavé ležáky, které s trochou snahy a dobré vůle jistě seženete i v různých obchodních řetězcích: Herold tmavé speciální pivo, Primátor Premium Dark, Bernard černý ležák, Žatec Dark... Jako gurmánský zážitek můžeme pro obyčejné smrtelníky dále doporučit: Pernštejn Porter, nebo Primátor Double. Pozor, jedná se o poměrně silná piva, která jsou výrazně sladká a po tepelné úpravě se výrazně podepíšou na chuti jídla svými karamelovými tóny. Do buřtů na pivě je tedy budete dávkovat v menším množství, než je doporučeno (cca o třetinu až polovinu méně). Menší množství piva v marinádě se projeví i na kratší době pečení.

Buřty

Kvalita buřtů na trhu se výrazně rozchází především po jejich tepelné úpravě. Při výběru dle nejnižší ceny sáhnete s největší pravděpodobností po paštice ve střívku. Rozkrojený špekáček leccos napoví. Přednostně doporučujeme vybírat dle předešlých zkušeností, od menších výrobců, s vyšším obsahem masa a s menším podílem soli.

Buřty lze rozkrájet i způsobem, jako to děláte na klasické opékání buřtů na otevřeném ohni. Záleží hlavně na vás, jak buřty budou vypadat na talíři. Rozkrájením buřtů hlavně chcete docílit toho, aby se vám co nejlépe prochutily marinádou.

Marináda

Ideální množství hotové marinády je tak 1 dcl na dva buřty. Jestli ovšem rádi máčíte chleba v marinádě, můžete si jí připravit více, než je v našem receptu. Také počítejte s tím, že se značná část při pečení vyvaří! My se vyznáme jen v pivu, ale místo rajčatového protlaku vám Pohlreich určitě doporučí napařená loupaná rajčata ze Španělska a Vláďa Hruška zase kečup z Polska.

Pokud máme buřty jen nařezané a nejsou pokrájené na podélné půlky, marinády budeme potřebovat více, aby byly buřty v celku ponořené co nejvíce.

Zelenina

Cibulí není třeba šetřit. Množství cibule volíme minimálně v polovičním objemu, jako máme buřtů. Kromě cibule (která je jedním z nosných pilířů receptu) a kapie není třeba vymýšlet nic dalšího. Vláďa by třeba kapii nahradil špetkou červené papriky.

Konzistenci hotové marinády se zeleninou může kuchař ovlivnit drobností nakrájené zeleniny. Nadrobno nakrájenou zeleninu lépe přijmou děti. Nebojíme se nabídnout buřty na pivu ani dětem, protože pivo se nám během pečení všechno vypařilo. Dětem však nenabízíme buřty na pivu s česnekem, ani s feferonkami.

Koření

Buřty jsou již kořeněné a solené, takže kořením dochucujete jen marinádu! Buřty mají natáhnout hlavně chuť cibule a tmavého piva...

Pečení

Pivní marináda nám během pečení výrazně zhoustne, protože se z ní má pivo odpařit. Pokud se nám nepodaří odpařit pivo z marinády, bude marináda hořká, takže v průběhu pečení ochutnávejte. Při nižší teplotě pečení, nebo při větším množství marinády můžeme péct až 40 minut!

Místo trouby se zkušenými kuchařkami doporučuje použít remosku. Ale pozor na cibuli, která se na povrchu remosky začne brzy připékat, takže se vše musí častěji promíchat.

Servírování

Pokud připravené jídlo servírujete jako oběd, může jako příloha posloužit i vařený brambor nebo lépe americký brambor. Také vařené fazole jsou dobrá volba.

Zdobení na talíři už necháme na šéfkuchaři, ale měl by přihlédnout k tomu, že pokrm, který připravil je něco jako lečo s buřtem. Méně je zase více.

Zapíjíme ideálně tmavým pivem. (Námi doporučeným gurmánským Porterem, nebo Doublem raději zapíjejte spíše čokoládové cukrovinky).

Pro lenochy:

Není třeba buřty rozkrajovat podélně. Stačí je prostě nakrájet a všechny ingredience smíchat, zalít a péct.

Výzva pro naše čtenáře

i-ty-stan-autorem-clanku

I ty se staň autorem článku na BW. Registrovaným uživatelům nabízíme zveřejnění autorského (blogerského) článku o pivu, o pivovarech, o pivorarnictví, o cestování za ním.

Diskuze

Nově na BeerWeb 
hodnocení: pivo
Valášek Red ALE 12°
S Red Alem to moc společného nemělo.
nový podnik: pivnice
hodnocení: pivo
Litovel pšeničný ležák
Velmi dobrá pšenka. Asi exportní balení nazvané Weizenkonig.
komentář: pivo
Burton Bitter
Konecne paradni Brit!
hodnocení: podnik
Pivovarský dvůr Melichárek, Horka nad Moravou
Pohodové posezení u majitele na zahradě.
komentář: pivovar
anonym
Krakonoš, Trutnov
Dobry den chci se zeptat kde se sežene slunečnik od vašeho pivovaru diky
komentář: pivo
anonym
Raven Hells Bells All Night Long 13°
Nejlepší IPA jakou jsem kdy pil.
komentář: pivo
anonym
Neratovák 11°
Moc dobré pivo :-)
nový podnik: restaurace
recenze: pivo
Bc.
Valdštejn
Valdštejn se honosí sytě zlatou až medovou barvou, profil je ...
recenze: pivo
Bc.
Podkrkonošský speciál tmavý 13°
Hodně tmavá, ne však totálně černá barva, je téměř neprůsvit ...
recenze: pivo
Bc.
Granát 12°
Krásná tmavě kaštanová barva, která propouští jen málo světe ...
hodnocení: podnik
restaurace Pivovar Lindr, Mžany
Příjemná a rychlá obsluha, celý sortimen i v lahvích ( výběr ...
novinka
Neúroda ječmene zdraží pivo na dvojnásobek
Krušné časy čekají pivaře a jeho peněženku. Ztráty na úrodě ...
novinka
Červen plný hektolitry piva a zábavy
Červen rozjíždí pivovarskou sezónu naplno, jelikož jsme Pivn ...
novinka
Pivovary vyjádřily podporu zálohám na PET lahve a plechovky
Chtít po spotřebiteli recyklovat nebo vracet? Pivo do plechu nebo do PET?
hodnocení: podnik
Hostinec U Kohouta, Hradec Králové
Poté co rozšířili nabídku i o další minipivovary se stal hostinec zajímavým místem.
nový podnik: restaurace
komentář: pivovar
Remeslný pivovar Hellstork, Myjava
Upraveno, děkujeme za info ;-)