Zákon o čistotě piva Reinheitsgebot slaví 500 let

23. dubna 2016 to je 500 let od vzniku zákona o čistotě piva, tzv. „Reinheitsgebot“, který vylučuje dnes dobře známé náhražky ve formě extraktů nebo cukru.

němka s pivy
Půl tisíciletí starý zákon o čistotě piva
 
 

Obsah zákona o čistotě piva

Zákon o čistotě piva – „Reinheitsgebot“ nařizuje, že pivo se smí vařit jen ze základních surovin: chmel, voda a ječmen (*1). Tento přísný zákon (který je nedílnou součástí poctivého pivovarnictví nejen v Německu) vylučuje při vaření piva použít surogáty jako např. cukr, sirup, škrob, kukuřici, či rýži, nebo dnes různé extrakty, a koncentráty. Tehdejší zákon také říká, že kdo ho poruší, tomu bude sud piva zabaven.

Tato pětset let stará pivovárečná norma se považuje za nejstarší zákon o kvalitě potravin. S určitými změnami platí dodnes.

Historie zákona o čistotě piva

Zákon o čistotě piva vznikl v roce 1516 na základě dohody vévodů z Bavorska, Wilhelma IV a Ludwiga X. Dohoda měla vést k ukončení cenové války, která vypukla mezi pekaři a sládky ohledně nákupu pšenice a řešila i stav, kdy pivovary "znečišťovaly" pivo solí, bylinkami, kořenovou zeleninou, houbami ale také živočišnými produkty. Návrh byl předložen v Ingolstadtu, kde kníže Vilém IV. dne 23. dubna (*2) 1516 vyhlásil zákon o čistotě piva - „Reinheitsgebot“ pro celé Bavorsko.

portrét kníže Vilém IV
kníže Vilém IV

V roce 1906 se z Reinheitsgebot stal říšský zákon, od té doby tedy platí pro celé Německo a obsažen je i v současné legislativě, byť s jistými změnami. Nápoje, které požadavky nesplňují, nemohou být označovány za pivo, ale za pivní mixy. To vadí části pivovarům, které chtějí vyrábět pivo jinak.

Ještě ve druhé polovině 20. století Německo používalo normu i pro účely ochrany vlastního trhu před dovozem piva ze zahraničí. To už neplatí a dovážená piva zákon o čistotě splňovat nemusejí, ovšem v roce 1987 o tom rozhodoval až Evropský soudní dvůr (*3).

Postupem času se dělaly ústupky také ohledně pšeničných piv. Původně se totiž pšenice a žito šetřilo pro pekárny, aby se zabránilo hladu. Dnes už se pšeničná piva v Německu vařit smějí.

Aktuálně

Průmyslové pivovary nejznámějších světových značek ve svých ležáckých pivech, nahrazují sladový ječmen až třetinou celkového podílu cukrem, maltózovým sirupem, škrobem, kukuřicí, či rýží, což snižuje charakteristickou chuť piva. Krom chmele se také používají chmelové extrakty, či isoextrakty (*4).

Oslavy pětistého výročí zákona Reinheitsgebot

Ve dnech 22.4. – 24.4. se v Ingolstadtu konají oslavy pětistého výročí zákona Reinheitsgebot. Oslavy se účastní přední představitelé celého Německa. Na těchto oslavách budou mimo jiné pivovarníci tomuto zákonu znovu přísahat věrnost. Bude se také slavnostně posvěcovat pivní kašna, kterou město při příležitosti oslav uvedlo do provozu.

Reinheitsgebot Ingolstadt
oslavy v Ingolstadtu

*1 - Není překvapením, že jako jedna z ingrediencí se kvasnice v zákoně o čistotě piva neobjevují. V 16. století totiž nebylo známo, jak alkoholové kvašení probíhá, a pivo tak kvasilo spontánně.

*2 - 23. dubna (na sv. Jiří), tedy v den, který tehdy znamenal ukončení roční pivovarnické sezóny ve velké části střední Evropy. Pivo v té době ještě kvasilo spontánně a v létě bylo kvašení piva za účasti mnoha divokých kvasinek ve vzduchu a vysokým teplotám nekontrolovatelné. Velmi často docházelo k neuspokojivému a nepitelnému výsledku.

*3 - Ustanovení Evropského soudního dvora ze dne 12. března 1987 na základě úpravy volné přepravy zboží v rámci Evropy sice dovoluje v Německu prodej piv, která nejsou vyráběna podle zákona o čistotě a obsahují i další suroviny (jako např. kukuřici, rýži či proso), avšak tato piva musejí být zřetelně označena.

Diskuze

Nově na BeerWeb 
hodnocení: pivo
Strážská Ema
Ochutnáno 25.7.24 z pet. Dobře pitelná jedenáctka
komentář: pivo
anonym
Bělka 12°
To také o mnohém vypovídá.
hodnocení: pivo
Muflon polotmavý ležák 12°
Akorát sladko hořká chuť pěna Lahoda voní karamel
hodnocení: pivo
My Shine / Rye Session NEIPA 12
Hustá krémová pěna, střední říz, vyšší plnost v aroma a v ch ...
hodnocení: podnik
Restaurace Ve Skále, Chodová Planá
Nádherné prostředí ve skále s velkým výběrem jídla a dobře ošetřenými pivy
nový podnik: pivnice
nový pivovar
hodnocení: podnik
restaurace Starokladno
Ochutnáno: 9 druhů piv (2 x návštěva)(2019)(2024)
nový podnik: restaurace
komentář: pivovar
Pivovar Choceň (Splávek)
Točí to v nádražce v Pardubicích a asi i jinde. Vaří to v Ch ...
nový podnik: restaurace
hodnocení: podnik
Bledý Úsvit
Ochutnáno: 64 druhů piv (59 x návštěva)(2022)(2023)(2024)
nový pivovar
komentář: články
anonym
pozvánka na Fábulův festival minipivovarů
FÁBULA JE UŽ DÁVNO ZRUŠENÝ. ODHADEM 4 ROKY? TAK UŽ HO KONEČNĚ VYMAŽTE Z INTERNETU. JE TO TRAPNÉ.
recenze: pivo
Aecht Schlenkerla Rauchbier - Märzen 13°
Barva tmavě hnědá rubínová a krásná krémová pěna ulpívající ...
recenze: pivo
Dvanda
Štiplavé, kyselejší ale moc potěší hlavně v přední části úst, do hrdla chuť už nedojde
komentář: pivovar
anonym
Agent, Olešnice
Nomen omen. Název Agent vystihuje jednání pana majitele. Svů ...
komentář: pivo
anonym
Argus 11° Nepasterizovaný
Produkt Arhus mohu jen stěží nazvat pivem
recenze: pivo
Němčická 10°
Lehká desítka ve vůni i chuti hodně obilná, taková specifická hanácká chuť:-).
komentář: pivovar
anonym
Moucha, Praha
po ochutnání a to dokonalém je hodnocení : - parodie na lež ...
komentář: pivo
anonym
Braník Mikoláš Aleš 10°
Vypil jsem 10 Braníku ležák alk.5.2% a nic,kdybych si dal 10 ...