Svým akcionářům pivovar Prazdroj léta tučně vydělával a teď, když padá celý trh, projevuje se to i na největším českém hráči. Akcionáři nechtějí o své peníze přicházet. Logicky hledají úspory, kde se dá.
Během následujícího roku a půl odejde z pivovaru Prazdroj 70 lidí. Jedná se o největší propouštění v pivovarnickém oboru za posledních několik let. Jedny z prvních výpovědí už padly ve Velkých Popovicích. Další výpovědi zaměstnancům budou následovat v ostatních pivovarech - v Plzni, v Nošovicích, ale i na Slovensku.
Plzeňský pivovar Prazdroj je součástí světové pivovarnické dvojky SAB-Miller. Tato společnost u nás zaměstnává celkem dva tisíce lidí. Společnost propouštění zaměstnanců odůvodňuje potřebou efektivnější výroby.
Postupný, avšak trvalý pokles trhu s prodejem piva ovlivňuje nejvíce velké hráče. Prazdroji klesl domácí odbyt z 8,1 milionu hektolitru v roce 2006 na 6,8 milionu v roce 2012. Ani letošní léto nijak nepomohlo. Plzeňský Prazdroj samozřejmě šetří a hledá úspory také v personálních nákladech.
Prazdroj také hodlá investovat, tudíž je možné, že několik nových pracovníků bude moci zas přijmout. Podle informací mezi řádky však může být nakonec počet propuštěných spíše vyšší.
Okolo stovky lidí Prazdroj propustil již zhruba před devíti lety. Tehdy musela odejít řada obchodních zástupců i středního managementu a mnozí z nich začali Prazdroji ve svých nových profesích konkurovat. Nejvíc tehdy propuštěných lidí přešlo do skupiny K Brewery (dnes Pivovary Lobkowicz), jejíž prodeje rostou a jejíž prémiová značka Lobkowicz se stala jedním z největších konkurentů značky Pilsner Urquell.
Je však evidentní, že po letech tučných zisků přicházejí pro pivovary spíš hubená léta. Negativnímu trendu čelí mnohem lépe menší pivovary než ty největší, přestože i ty se snaží přicházet v poslední době se spoustou novinek a nových piv.