Nedávno jsme vystavili dvoudílný článek věnující se výrobě piva Pilsner Urquell neboli Prazdroj a jeho kvalitě. Článek rozpoutal žhavou diskuzi. Jdeme tedy do problému hlouběji a jdeme degustovat.
Druhý díl “pozlátko“ měl být delší o anonymní degustaci ve srovnávacím testu piva Prazdroj (lahev/ plechovka/ čepované). Kvůli délce textu jsem však degustaci vynechal. Z reakcí na článek však vidím, že jsem udělal chybu.
Nedalo mi to a podnikl jsem si vlastní srovnávací test s lahví, plechovkou a s čepovaným pivem – vše plznička alias Pilsner Urquell. Pomocí své asistentky jsem obdržel na stůl tři anonymní vzorky a porovnával jsem je ve srovnácím testu.
Všechny tři vzorky měly tyto společné rysy: vůně slabá, chmelová, nakyslá. Při inhalaci vůně mě v každém případě v nose štípe oxid uhličitý. Chuť nakyslá, hořká – řízně chmelová. Hořké doznívání je delší a příjemné. Tělo slabé, říz moc silný až štiplavý.
Výrazné znaky jednotlivých vzorků:
Lahev: Silněji nakyslá vůně, oxidační. V chuti je náznak chemické pachuti, možná desinfekce. Pitelnost nevalná, doznívající nakyslost. Letinkovou příchuť už je třeba automaticky ignorovat –prostě k zelenému pivu patří. Druhé lahvové se mi obvykle samovolně vrací zpět přílišným nadýmáním a říháním. Po druhém lahvovém jsem si posledně raději objednal vodu. Už nebudu nikdy riskovat dvě lahve Prazdroje za sebou. Pokud se dodnes tvrdí, že je Plzeň žaludeční likér, já bych v žádném případě nasouhlasil a tvrdil pravý opak. Cena 29,- Kč, hodnocení: 4,2
Plechovka: I přes to, že jsem ve srovnávacím testu záměrně nehodnotil pěnu, musím zmínit, že pěna oproti ostatním vzorkům mírně kroužkuje. Ve vůni je výrazněji cítit nakyslost a oxid uhličitý. Chuť ostře hořká, až trpká, s příjemným ocasem. Říz překvapivě nebyl tolik agresivní. Lépe pitelné. Hořkost u piva vyhledávám, takže si u mě hořká piva stojí lépe. Naopak kyselost tvrdě odmítám. Cena 29,- Kč, hodnocení: 5,2
Čepované z PET lahve (čerstvě načepované, PET lahev čistá): Vůně velmi slabá. Tělo je ploché, velmi slabé, až vodnaté. Nepříjemně štiplavý říz se odráží na špatné pitelnosti. Často říhám a pivo mě nadýmá. Přes téměř bolestivý říz špatně vnímám chuť. Nejraději bych pivo zamíchal. Můj častý problém v restauraci je velmi nízká teplota. Cena 36,- Kč, hodnocení: 4,0
TZ vlastní zkušenosti jsem odhadoval, že lahev bude výrazně pokulhávat, ale čepované pivo si v celkovém dojmu vedlo ještě hůře a nejlépe si vedla plechovka. Čepované pivo jsem si donesl z místní vyhlášené plzeňské pivnice, odkud jsem si v prvním případě srovnávacího testu odnesl pivo zatuchlé a výrazně kyselé a o tři dny později zase plné desinfekce. V prvním případě čepovaného dominovala zatuchlost a kyselost a v druhém zase desinfekce.
Mé senzorické vnímání plzničky mě v lecčems, co jsem o ní dříve napsal jen utvrzuje.
Autor: Milan Krejčík