Za půllitr piva si pivaři připlatí až několik korun. Po ohlášeném zdražení, které již tradičně zahájil Plzeňský Prazdroj a další přední pivovary ho ochotně následují, navyšují cenu servírovaného piva i restaurace a hospody.
Od 1. října Plzeňský Prazdroj zdražil především ležácké pivo zhruba o 4 procenta, což je asi jedna koruna. U piva Pilsner Urquell toto navýšení ceny dělá zhruba 1,50 korun na půllitr. Zdražil i některá lahvová výčepní piva. Za zdražením stojí zvyšující se náklady v dopravě a logistice, vstupní suroviny od externích dodavatelů a také investice z poslední doby, které jsou vyčísleny na více než 1,2 miliardy korun. Ke zvýšení cen v Plzni naposledy došlo přesně před rokem o 3 procenta. Ve zvyšování cen po Prazdroji tradičně následují všechny ostatní pivovary.
Z Českomoravského svazu minipivovarů se ozývá, že „Cena piva je u nás nesmyslně nízká. Je třeba navýšit cenu na reálnou úroveň“, řekl Radovan Koudelka, člen prezidia. Teorie o kartelu je svazem a mluvčím Plzeňského Prazdroje striktně odmítána.
Vlna zdražování ostatních pivovarů v řádech desítek haléřů postupně následují i Budějovický Budvar, Staropramen, Bernard, Primátor a jiní. Jejich zdražení se uskuteční do konce letošního roku, nejpozději až na přelomu roku 2019.
Na zvýšení cen předních pivovarů zareagovaly již i některé významné pražské podniky, které se nebojí zásadního úbytku zákazníků. V některých pražských podnicích tak jednorázově poskočily ceny za půllitr o dvě až čtyři koruny! „Je nutno konstatovat, že ceny piva v restauracích jsou stále na nejnižší úrovni v rámci evropských zemí,” poznamenal Václav Stárek, prezident Asociace hotelů a restaurací.
Pivaři se v posledních dvou letech přesouvají se svým oblíbeným nápojem z hospody domů. Spotřeba lahvového piva roste (62 procent) na úkor snižování spotřeby čepovaného piva (38 procent). Skokové zdražení piva tuto situaci rozhodně nezastaví.
Ve hře je nyní návrh novely, která pivo převádí do desetiprocentní sazby daně. Tento návrh má však značné porodní bolesti.
Padne tentokrát vláda?