Průměrně každý týden vznikne v České republice nový minipivovar! To je zázračné číslo, které vypovídá o letošní více než znamenité úrodě. My se nyní podíváme na jeden takový, nově zrozený – pivovar Frankies, Břeclav.
Pivovar založili dva přátelé Štěpán Přikryl a Adam Jonáš. Tito mladíci pivo vařili již delší dobu podomácku, což byla jejich společná záliba. Homebrewing začal asi před čtyřmi roky u Adama v paneláku. Zpočátku z koncentrátů a potom už i z vlastnoručně připravených surovin. První rozšíření jejich výroby směřovalo do garáže. Za tmy vstávali, aby si navařili dvacetilitrové várky. Ať už byl finální výsledek jakýkoliv, známí vždy vše vypili. Po nějaké době si však řekli, že by to mohli zkusit ve větším. Kdo by se nechtěl živit tím, co ho baví?!
Na začátku se malinko obávali většího krůčku, ale vzhledem k tomu, že prošli důkladnou instruktáží od jiných pivovarníků, se kterými spolupracovali, přechod na velkou varnu se jim vydařil. Receptury si částečně donesli ze své garáže. Příprava minipivovaru trvala dva roky. Nejvíce času zabralo jednání s úřady a stavba technologie. Oba společníci si dnes nejvíce stěžují na systém schvalování. Je nastaven moc složitě a stát tomuto druhu podnikání zrovna moc nápomocný není. Chápou však, že úřady také musí dodržovat platné zákony a předpisy, tak jak jsou nastaveny.
Na konci září byl s velkou slávou v sále bývalého hotelu Grand otevřen první břeclavský minipivovar Frankies. Oba kamarádi mají rozdělené role - Adam Jonáš je sládkem, Štěpán Přikryl se stará o chod minipivovaru.
Do trvalé produkce zařadili poctivou dvanáctku, která se u nás pije nejvíce a pivaři jsou na ní zvyklí. Dále si chlapci chtějí zakládat na rozmanitém a hodně obměňovaném sortimentu, díky kterému hodlají objevovat a zkoušet nové receptury, tedy v co největší rozmanitosti. Ze surovin používají nejvíce budějovické kvasnice, chmel žatecký červeňák a slad z Trnavy na ležák. Na ostatní speciály kombinují suroviny nejčastěji s chmely cascade a Kazbek. Rozmanitost vidí hlavně ve svrchně kvašených pivech jako ALE, Stout, nebo pšeničné pivo atd. Velká neznámá a lákadlo jsou pro ně piva belgického typu. Názvem pivovaru Frankies se inspirovali angloamerickou pivní kulturou, což už napovídá o tom, že tíhnou k jinému pivu, než je ležák plzeňského typu. U obou jasně vítězí ALE.
Snad bude v budoucnu zřízena i vlastní restaurace, ale zatím lze jen výhledově čekat, že pivo břeclavského minipovaru Frankies bude k dostání hlavně ve spřátelených hospodách Piksla, ve Dvoře a také v Cafe Bulldog. Nyní jsou to jen restaurace v Břeclavi, ale snad v budoucnosti přibudou i další, protože jiná místa oba společníci stále hledají. Pokud však přijde návštěvník na adresu minipivovaru a bude se dožadovat jeho zlatavého moku, lze mu po předchozí domluvě nabídnout pivo Frankies v lahvi a čepované rovnou z ležáckého sklepa „na stojáka“. Časem bude otvírací doba pravidelná.
Je to událost, která potěší milovníky dobrého piva nejen v Břeclavi, ale i v širokém okolí. Proto oběma přátelům přejeme: Dej Bůh štěstí.