Co to je? Mnoho lidí ještě stále nezná „Létající pivovar“. Neznalý člověk si možná i proti své vůli v první chvíli představí jakýmkoliv způsobem vznášející se pivovar nad zemí. I Flash Gordon měl létající skůtr, ale slovo „létající“ je tu ve spojení s pivovarem v docela jiném významu!
Před nedávnou dobou jsme spustili na BeerWeb evidenci létajících pivovarů. Pro osvětu laických návštěvníků našich stránek přinášíme tento článek.
Definice létajícího pivovaru
Názvy těchto pivovarů sice figurují v živnostenském rejstříku, ale fyzicky neexistují. Jedná se o společnosti, sdružení nebo podnikatele, kteří nedisponují pivovarskou technologií. Pivo si tedy nechávají vařit v jiných provozech ostatních fungujících (kamenných) pivovarů.
Tyto virtuální pivovary nejčastěji charakterizuje přívlastek „létající pivovar“, nebo také „kočovný pivovar“. Angličtina používá názvy „gypsy brewery“, „phantom“ či „contract brewing“.
Jak funguje létající pivovar
Létající pivovar může dojít ke svému pivu bez vlastní pivovarnické technologie nejčastěji následujícím způsobem:
Klasickou podobu létajícího pivovaru představuje pivovarník, který jen nemá, kde pivo uvařit. Proto vyhledá fyzicky existující pivovar s volnou kapacitou a jeho technologii si pro uvaření piva pronajme. Pivovarník však ovládá celý výrobní proces, má přístup k vlastním surovinám a disponuje i vlastní recepturou. Tímto způsobem fungují ty nejlépe přijímané létající pivovary, jejichž kvalita takto vyrobených piv často konkuruje tomu nejlepšímu, co lze na trhu ochutnat. Za takovými létajícími pivovary často stojí známé a vážené osobnosti pivovarnictví. Vlastní účastí během vaření se létající pivovar, potažmo sládek nejlépe podepisuje na senzorických vlastnostech své značky a také zaznamená zpětné vazby při výrobě. Často však bývá velký problém najít pivovar, který svou volnou kapacitu nabídne létajícímu pivovaru v pravidelných intervalech, proto musí pivovarník „kočovat“ i po ostatních pivovarech. Tento postup přelétání od jednoho pivovaru k druhému však může dělat létající pivovar zcela záměrně. Do smluvního vztahu vstupuje spotřeba vody, energií a pronájem technologie, případně i kapacita sklepa, průběžná péče o pivo během ležení a v poslední řadě i náklady na transportní či spotřebitelské obaly. Záleží na vlastní vybavenosti pivovarníka, zda si přijde uvařit pivo do cizího pivovaru jen s vlastním receptem a ingrediencemi.
Létající pivovary v ČR – stav 6/2016
Zřízení vlastního „kamenného“ minipivovaru přijde na miliony až desítky milionů korun. To bývá pro obyčejného člověka největším úskalím. Právě létající pivovar může být odrazovým můstkem a tak mnozí létající pivovarníci vůbec netají, že jejich snem je vlastní kamenný pivovar!
Pokud se chceš o létajících pivovarech dozvědět více, máš možnost v sekci
O pivu/ létající pivovar
Autor: Milan Krejčík
Výzva pro čtenáře
I ty se staň autorem článku na BW. Registrovaným uživatelům nabízíme zveřejnění autorského (blogerského) článku o pivu, o pivovarech, o pivorarnictví, o cestování za ním.